Roztoči a lidé
Graham White: Cage and Aviary Magazine, 1999 (překlad Edelmann)
Převzato ze stránek Karla Edelmanna - www.edelmann.wz.cz/
Parazitičtí roztoči představují vážnou hrozbu pro zdraví ptáků chovaných v klecích a někteří mohou napadat dokonce i chovatele. Nejznámější paraziti jsou čmelíci a všenky, méně známé druhy způsobují vápenku, napadají dýchací vaky kanárů nebo krmení.
V celoroční bitvě s těmito škůdci není konečné vítězství. Chovatelé mohou mít rok dva potíže menší, ale válka nikdy nekončí a je důležité nepřítele poznat. Roztoči patří mezi nejúspěšnější živočišné skupiny na naší planetě.Bylo identifikováno více než 45000 různých druhů, ale vědci se domnívají, že druhů může být až přes jeden milion. Jsou zde okolo 400 milionů let a osídlili planetu od jejích hlubin, 15 tisíc stop na dně oceánu až po vrcholy Himalájí do výše 20 tisíc stop. Jejich množství je nespočetné, jeden průduch listu dubu obsahuje přes milion roztočů v 50 různých druzích a stovky druhů naleznete ve vašem parku, rybníčku nebo zahradě.
Roztoči se mnohem méně nachází také doma. Prospívají v kobercích, matracích, poduškách a polštářích, kde se živí šupinami lidské kůže. Mnoho astmatických záchvatů je vyvoláno domácím roztočovým prachem. Je téměř jisté, že někteří roztoči žijí na Vás právě teď, když čtete tento článek! Jeden malý druh žije ve vlasových váčcích našich řas, kde se živí tukovými částečkami a většinou způsobuje minimum problémů . Ale pokud máte nebo jste měli ječné zrno či zánět spojivek, může to být výsledek skotačení roztočů mezi vašimi řasami!
Roztoči v zrní, mouce a sýru byli dobře známi našim prarodičům, jejichž spižírny napadali. Zmražení a lepší skladování potravin jejich množství redukuje na úroveň, kdy je doma sotva poznáme, ale jsou stále kolem a mohou způsobit dechové a kožní potíže a vedou k alergiím. Pokud vy nebo vaši ptáci sípete, může to být způsobeno roztoči žijícími na zbytcích potravy v klecích.
V době žní mohou být lidé a psi napadeni „sklizňovým roztočem“, který může způsobovat bolestivé vyrážky a ekzémy. Dřívější generace pekařů a kupců trpěly „kupeckým svrabem“ způsobeným moučnými nebo sýrovými roztoči napadajícími jejich ruce. Dnes jsou sklady zrní a mouky pravidelně ošetřovány insekticidy k odstranění roztočů, toto poškození zdraví způsobujících.
Chovatelům jsou nejvíce známi čmelící kuří, červení roztoči, jejich vědecký název je Dermanyssus Gallinae. Tito krev sající paraziti drůbežích a ptačích klecí napadají ptáky během spaní. Během dne je nenajdeme na ptácích, ale ukrývají se pod konci bidélek, ve štěrbinách a mezi klíckami. Těžké zamoření může způsobit chudokrevnost dospělých ptáků a mohou odsát dostatek krve od holátek na hnízdu k jejich zahubení. Roztoči také rozšiřují nemoci v hejnu, tím , že při každém vpichu zanáší do krevního řečiště bakterie a viry a přenáší je mezi klecemi.
Po nasátí krve samičky roztoče nakladou svá vajíčka do štěrbin , kde během týdne dospějí a cyklus začíná znova. Protože každá samička naklade stovky vajíček, může během několika týdnů vzniknout obrovská populace roztočů. Dobrý způsob nalezení roztočů je umístění lepenky či novin mezi dvě klece a jejich výměna i s roztoči za den dva. Pokud jsou roztoči přítomni, spatříme je, jak pobíhají po povrchu po odkrytí papíru. Podobně prohlídka v noci s malou baterkou odhalí pobíhající roztoče, pokud jsou přítomni.
Zvětšovací sklo je velmi užitečný nástroj, zvláště pro ty z nás, jejichž zrak již není tak dobrý. Čmelíci mohou bez potravy přežít 5 měsíců, takže je životně důležité, být pozorný při nákupu použitých budek, klícek a bidélek. Rozmyslete si dvakrát,než si vypůjčíte chovné klícky a přednostně užívejte vlastní přenosky při nákupu ptáků od jiných chovatelů. Pokud nakupujete použité klícky, veškeré holé dřevo musí být postříkáno dlouhodobě působícím insekticidem, např. Malathionem a všechny výstavní klícky by měly být opáleny, vysprejovány a nově natřeny. Karantena pro nové ptáky nebo použité vybavení je absolutně zásadní opatření, které by mělo provázet veškerou činnost při chovu.
Severní ptačí roztoč (Ornithonyssus sylviarum) je prokazatelně horší škůdce než čmelík, protože skutečně žije na ptácích a nikdy je neopouští. Většinou se nalézá v peří na bříšku a na kořeni ocasu, v okolí mazových žláz, ale je velmi malý a k jeho nalezení je často nutná lupa. Odstraňuje se spreji obsahujícími pyrethrum.
Roztoč šupin nohou -vápenky(Knemidocoptes gallinae) je parazit, který je zavrtaný v tkáních ptačích nohou a lýtek a způsobuje zesilování a růst šupin. Jestliže jsou ptačí nohy povlečeny silnými šupinami a pod nimi jsou vápenatě bílá ložiska, je to téměř jistě infekce. Bílý prášek jsou přítomné výměšky roztoče. Robert Stroud, „Ptačí muž z Alcatrazu“ psal ve své klasické příručce o ptačích nemocích, že neexistuje žádná omluva pro trvalý výskyt těchto parazitů v klecích, protože léčba je tak jednoduchá. Doporučoval masírování ptačích nožek zahřátým olejem, který ucpe dýchací průduchy roztočů a udusí je. Léčba musí být za týden zopakována, aby byli zahubeni i roztoči, kteří se mezitím vylíhli. Zjistil jsem, že posprejování nožek zblízka aerosolem s pyrethriem, tak aby byly vlhké, také dobře účinkuje.
Kanáří plicní roztoč (Sternostoma tracheacolum), známý též jako roztoč vzdušných vaků, je parazit, který zamořuje průdušnici, plíce a vzdušné vaky kanárů a pěnkavovitých, zejména amandinu Gouldové. Plicní roztoč žije a šíří se na vnitřním povrchu dýchacího systému, včetně průdušnice, dutin, hlasivek, průdušek, plic a vzdušných vaků. Roztoč dokončí svůj životní cyklus za dva až tři týdny a není neobvyklé, že samičky nekladou vajíčka, ale rovnou porodí larvičky, které jsou bezprostředně samostatné. Napadení ptáci dýchají otevřeným zobákem a mají dechové potíže, jejich lapání po dechu má typický cvakavý zvuk. Dalšími příznaky je ztráta zpěvu, kašel, objeví se hlenový výtok z nosních průduchů, pohupování ocasem, slabost a ztráta váhy. Silně napadení ptáci mohou zemřít kvůli hlenům v plicích a ucpání průdušků. V Americe a Austrálii je velké množství informací o tomto parazitu, ale nikdy jsem neviděl jeho popis v nějakém článku ve Velké Británii , ačkoliv Skotská veterinární laboratoř poblíž Edinburgu potvrdila, že je to normální posmrtný nález u ptáků. Takže snad bychom se měli blíže podívat na naše kanáry , pěnkavovité a britské ptáky .
Léčba nejčastěji užívaná v USA je aplikace zředěného roztoku Ivermectinu ptákům na kůži mezi lopatky.
Roztoči zrní a mouky tvoří další skupinu méně známých škůdců, kteří nenapadají ptáky přímo, ale zamoří jak zrní, tak i klece. Dříve mí vlastní ptáci trpěli zamořením těmito tvory, kteří neškodí ptákům, ale mohou způsobit onemocnění chovatele.
Během teplého počasí v červnu loňského roku jsem pozoroval během několika minut poté co jsem vstoupil do voliery, že mám potíže s dýcháním a oči mě začínají nesnesitelně svědit.
Vyšetření odhalilo obrovské množství drobných, prachovitých roztočů , žijících v dřevotřískových stěnách klecí. Zdá se, že se jim dařilo na odpadcích z vaječné stravy a většinou se vyskytovali tam kde, byly umístěny koupelny v klecích a v důsledku toho mokrá vystýlka klece.
Nejrozšířenějším členem této skupiny je moučný roztoč Acarus siro, který žije na poškozeném zrní, ale nemůže napadnout nepoškozená zrna. Populace tohoto roztoče se mohou silně rozšířit, pokud mají přístup k vaječné stravě, pšeničným klíčkům, kvasnicím, sýru, práškovému mléku, mouce nebo zrní. Byl jsem překvapen, když jsem shledal, že krabice belgických kvasnic pro holuby byla doslova nadzvednuta roztoči, protože jsem ji hloupě nechal otevřenu několik týdnů. Ptáci, kteří sežerou vaječnou stravu nebo zrní nakažené roztoči mohou pojít, trpět průjmy nebo záněty střeva nebo mít poruchy růstu.Zjistil jsem , že mnoho starších chovatelů přiznává problémy s těmito roztoči,ale nikdy jsem o tom neviděl diskusi v našem časopise.
Základní podmínky, které spustí populační explozi roztočů v potravě jsou: zapaření a vysoká vlhkost(nad 15%), teplo a dostatek zrní, klíčků a vaječné stravy. Tyto podmínky se často vyskytují v klecích během horkého léta, zvláště pokud je jako podkladní vrstva užívána lepenka nebo hobliny a ptákům je umožněno se často koupat. Myslím, že potřebujeme nové typy koupelniček, které by nedovolily rozstřikovat vodu po klecích, kde tato navlhčí vystýlku a vytvoří perfektní podmínky pro růst roztočů.
Jako jediný lék se jeví úzkostná hygiena potravy s častým a důkladným čištěním klecí, které mohou být vystříkány sprejem proti roztočů vždy, když měníme vystýlku klece.Jako prevenci používáme spreje obsahující methopren, pod různými obchodními názvy. Methopren je velmi bezpečná chemikálie, která působí proti enzymu, potřebnému k vlastnímu rozvoji hmyzu, brání roztočům dozrát v dospělé. Může se nastříkat na dno klece a nechá se vyschnout, než dovolíme ptákům přijímat potravu.
Léčba roztočů
Nejdůležitější věc, kterou můžeme pro ochranu našich ptáků před roztoči udělat je v první řadě zabránit jim, aby se dostali do místnosti s ptáky. Principy karantény jsou nejdůležitější opatření, která můžeme přijmout,. ale vyžaduje to naši vlastní disciplínu a trvalou léčbu.
1.Hlavní cesta, kterou se roztoči mohou dostat do hejna je přes vypůjčené nebo z druhé ruky koupené vybavení: bidla, klece, přepravky, výstavní klece a dokonce kartonové krabice , užívané pro dopravu ptáků. To vše může zavléci roztoče nebo jejich zárodky do chovné místnosti. Všechno vypůjčené nebo starší zakoupené vybavení musí být vystříkáno sprejem s pyrethriem k zabití aktivních roztočů, ale nezničí to nevylíhlá vajíčka. Klece musí být vypáleny a vystříkány dlouhoúčinkujícím insekticidem, např. malathionem. Samozřejmě natření po vystříkání a vypálení poskytne téměř absolutní záruku ochrany. Když se ptáci vrátí z výstavy, je zde dobrá šance k zavlečení roztočů do chovu - na ptácích, klecích a výstavních boxech. Proto by minikaranténní procedura měla být použita u vystavované skupiny, alespoň postříkání ptáků a klecí pyrethrem.
2.Druhou možností zavlečení jsou samozřejmě noví ptáci samotní, kteří by nikdy neměli být dáni přímo do kontaktu s naším hejnem bez období karantény. Noví ptáci by měli být důkladně prohlednuti, zda nemají všenky, roztoče a vápenku, dříve než jsou zakoupeni podle původních chovatelových záměrů. Podržení ptáka blízko ucha může také odhalit známky pískavého dýchání a klikání, které může být podezřelé z napadení roztočem plic. Samozřejmě, pokud pták má některý z těchto příznaků, bude lepší jej vůbec nekupovat! Ale i když se zdá vše v pořádku, měli byste postříkat či poprášit ptáka pyrethrem jakmile se dostanete domů a umístit ho do karanténní klece, pokud možno v jiné místnosti, než jsou ostatní ptáci.
3. Třetí možností nákazy roztoči jsou divocí ptáci, kteří mohou navštívit náš chov nebo nákaza zanesená větrem. Vždy, když sledujete pole ječmene, na kterých pracuje kombajn, vidíte vzedmutá oblaka prachu stovky yardů po větru. Miliony roztočů zrní a sklizňových roztočů jsou šířeny v okolí tohoto mraku a pokud bydlíte na venkově, nemůžete proti tomu nic dělat.
EXOTICKÉ PTACTVO
Petr ŠTĚPÁNEK+420 607 749 315