Stmívač světel

Umělé osvětlení a chov ptáků.

                                          
Následující informace je z chovu CSRCBA, Linda Hogan. 

 
Ačkoli existuje mnoho možností pro práci s našimi ptáky a podporou našeho chovu, může být nekonečné množství možností být dobrý. Zaměříme se  na minimální požadavky ke splnění našich možností,  spíše než  hledat v nekonečných možnostech. 

 

Prodloužení dne - přirozený způsob: Přiměřená délka dne je nezbytné pro hormonální změny, které přinášejí do chovu chování. Většina druhů se může množit, pokud délka dne je minimálně 12 hodin, lepších výsledků dosáhneme, pokud je délka dne 14 až 15 hodin. Nejjednodušší způsob, jak ovládat chov světlem je, aby ptáci vstávali se sluncem a šli do postele se sluncem. Použití přírodního osvětlení je, že ​​dny se prodlužují postupně, asi o15 minut za týden. To znamená, že ptáci budou pravděpodobně začínat chov přirozeně v dubnu a pokračuje až do května, možná až do června. 

Náhlé prodloužení dne - kritické časování :  Rozhodnete-li se chovat dříve, nejjednodušší způsob je použít automatický časovač a při náhlé změně dne, nastavíme délku na 14 1/2 hodiny tři týdny před požadovaným dnem chovu. Načasování náhlého prodloužení dne, vyžaduje určité přípravné dietní změny, aby byli ptáci připraveni. Samec vyžaduje asi šest týdnů, zatímco samice vyžadují  asi jen tři týdny klimatizace při přípravě na chov. (To je kromě vápníku, která by měla samička dostávat po celý rok, nebo nejhůře, nejméně tři měsíce před chovem.)  Pomocí této jednoduché metody, náhlé změny osvětlení, časovačem, můžeme v sezóně udělat jenom jednou, pokud nastavení doby svícení budeme měnit, následky mohou být takové, že samice opustí vejce a hnízdo.

Pozvolnější prodloužení dne - rychleji než prodloužení dne v přírodě: Někteří chovatelé dávají přednost postupnému změnit své automatické časovače každých pár dní, nebo jednou týdně, o 30 minut. Bude přináší ptáky dříve, než přirozené osvětlení, ale má nevýhodu, postupná metoda produkuje méně produkci spermií než při náhlém prodloužení dne. 

Ujistěte se, že je samice na hnízdě před zhasnutím: Spíše než náhle, je dobré mít 30 minut šeru čas tak, že když se konečně světla zhasnou, samička je na svém místě, na hnízdě. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je nastavit svícení na velmi brzy a zhasínat asi 30 minut před přírodním západem slunce. Pamatujte si,  pokud jsou mláďata již vylíhlá, musí být v krmítku čerstvé krmivo než se rozsvítí. Ale vstávat každý den tak brzy? 

Použijeme radši stmívač světla: dávám přednost použití stmívače světlo,  zhasne asi 30 minut před pravidelným setměním světla. Jak sezóna postupuje přirozená délka dne překročí tuto dobu, ale my radši ponecháme tento stmívač pracovat až do konce chovu, i když přirozená délka dne převyšuje. To není problém. Prodloužení dne nepřináší línání, zkrácení délky dne iniciuje línání. 

Vitamin E - Snadný způsob, jak podnítit ptáky k chovu.  Kromě dříve uvedených zjištěných samičky potřebují pro chov minerály a především vápník,  jsou lepší chovatelské výsledky dosažené při podávání samcům a samičkám dávky Vitamin E, během přípravy období před párování. Tradičně toto bylo provedeno přidáním rybího tuku k pšeničným klíčkům.  Před několika lety, jsem zjistil jednodušší efektivnější produkt, ABBA zajišťuje vysokou plodnost vodou rozpustný vitamín E. Jeden den v týdnu šest týdnů před párováním si připravím ABBA vitamin E podle pokynů měření 1/2 čajové lžičky prášku a rozpuštěním v 1/2 galonů vody. To je prozatím jediný zdroj vody po dobu 24 hodin. Po 24 hodinách dám znovu čistou vodu. Po třech týdnech od nasazení ABBA vitamínu E k léčbě jednou týdně, budou samci zpívat rázně a vykazují určité známky, že se chtějí pářit. Nyní je čas, aby začal prodlužovat den, jak je popsáno výše. A ve stejný den, začnu samičkám na jeden den v týdnu, 24 hodin, podávat ABBA vitamínu E. Tento postup se opakuje pro samce, ale podávání vitamínu E musí být zastavena u samiček, když snesou první vejce, aby se zabránilo předčasnému snášení nových vajíček. Mnoho chovatelů si neuvědomuje význam kontroly, kdy a kolik samiček dostane z vitamínu E.  Pokud se samičky předávkovaly vitaminem E, oni opouští hnízdo, aniž procházejí normálním procesem vysezením,  líhnutí a krmení mladých. V nepravděpodobném případě, že samička nedokáže obnovit svoji druhou snůžku, může se  znovu podávat týdenní vitamin E léčba. 

    Když jsem se rozhodl osadit všechny chovné klece novým osvětlením, narazil jsem na stránky pana Šmehlíka.  Slovo dalo slovo a já si objednal osvětlení a po další nabídce i stmívač na ledkové osvětlení. Ten funguje tak, že po zapnutí 30 minut rozsvěcí až do maximálního světla a pak stmívá 30 minut do úplného zhasnutí.  Zatím vše funguje dobře.

 

Pokud bude mít někdo zájem, uvádím na pana Šmehlíka kontakt a adresu na jeho stránky a přidávám pár fotek.

 

 

  Šmehlík Josef,  Šmehlík Jakub

  mob.        775622731

                  775622732

   tel.           572648539

  email:      plastoveprenosky@seznam.cz

                  levne-osvetleni@seznam.cz

 

 

Sortiment, který páni Šmehlíkové vyrábějí

Přenosky z plastuPřenosky z plexisklaŠuplíky z plastuKamery do budek

Světla + stmívač

Stmívač se sadou světel do chovných klecí