Krmení Harckých kanárů

 

Krmení zpěvných kanárů.

Základním požadavkem zdravého vývinu organismu je dostatek stavebních látek, zejména bílkovin. Bílkoviny jsou složitými organickými sloučeninami uhlíku, vodíku, kyslíku a s obsahem specifického prvku dusíku, v těle se neukládají do zásoby, proto je nutné je do organismu neustále dodávat.

Bílkoviny zabezpečují především:

  • 1. růst svalových a jiných tkání
  • 2. obnovu opotřebovaných tkání
  • 3. tvorbu vajec, plodu a peří

Ve výživě jsou, kromě bílkovin, důležité také tuky a sacharidy, ze kterých organismus čerpá energii potřebnou pro pohyb, tělesnou teplotu a látkovou výměnu. Tuky navíc zabezpečují schopnost využití vitamínů rozpustných v tucích - A, D, E z potravy.

Každý chovatel zpěvných kanárů usiluje o to, aby své miláčky - kanáry dutopěvce, které odchoval, připravil co nejlépe na soutěž místní, okresní, krajskou a dále pak na soutěž u nás nejvyšší - mistrovství České republiky.

Velký vliv na zpěv kanárů má krmení. Chci se nejprve zmínit o semenech, která ovlivňují buď samotný zpěv, nebo zdravotní stav kanárů.

Semena rozdělujeme na dva druhy: - semena olejnatá, tj. řepka letní nebo zimní, semenec, lněné semeno, nigr, modrý mák, slunečnice, salátové semeno. Semena moučná - tj. loupaný oves, lesknice, proso, pohanka, mohár. Dále dělíme krmiva pro kanáry podle původu na živočišná, rostlinná a krmné doplňky.

Živočišná krmiva představuje v prvé řadě čerstvé slepičí vajíčko uvařené natvrdo, dále mravenčí kukly, mouční červi, rybí tuk, slanina, uzený špek.

Rostlinným krmivem míníme především čerstvé zelené krmivo - mladé lístky pampelišky, špenát, žabinec, zelenou řepku asi 5 cm vysokou, částečně hlávkový salát, nezralý oves, jitrocel, mrkev, slupky okurek, jablko.

Krmnými doplňky je čistý říční písek, grit, vápno, vaječné skořápky, sépiová kost. Podílejí se především na rozmělnění potravy v žaludku a při trávení.

Speciální výživa exotického ptactva - tekutá doplňková výživa:

  • OPTIME E - komplex vysoce účinných minerálních látek
  • ACIDOMID E - kompletní organické kyseliny
  • KNOBLAMIN - olejovitý extrakt zčesneku
  • ELEKTOLYT E - jontový nápoj
  • AMIVIT E - obsahuje L-karnitin, vitamíny a aminokyseliny
  • AQUAKAR E - mimo jiné zvyšuje využitelnost vitamínů A,D,E,K zkrmiva, podává se při odchovu mláďat

Dalším důležitým faktorem pro vývoj zpěvu a zdravotního stavu je voda. Nemá být studená, nejlépe den předem odstavená, připravená zvlášť pro pití a zvlášť na koupání.

Olejnatá semena:

ŘEPKA - letní je základem všech olejnatých semen, případně náhrada - zimní řepka. Řepka nám zaručuje rovnoměrný tělesný vývoj kanárů, zajiščuje dobré zdraví a hlavně kvalitu samotného zpěvu. Řepka také zabraňuje zácpě. Zralá letní řepka má sladkou chuť a červeně až tmavohnědě zbarvený povrch. Zimní je větší, černé až hnědočerné barvy, s tvrdším povrchem. Doporučuji chovatelům, aby si zajistili větší množství řepky (asi na rok) vzhledem k zdravotnímu stavu kanárů. Neustálá změna krmení kanárům neprospívá. Vzniklé poruchy zažívacího ústrojí, vždy působí na úkor tělesného vývoje. Řepka způsobuje ve zpěvu hlavně poddajnost a pružnost přednesu. Je základním krmivem - obsahuje vysoké množství tuku (38-48 %) - nejvhodnější je letní řepka, neboť obsahuje nejméně glukosinolátů, kyseliny erukové a jiných nevhodných látek. Letní (jarní) řepka většinou mívá hnědočervenou barvu (záleží na odrůdě) a je sladko oříškové chuti. U některých ozimých řepek je však obsah antinutričních látek šlechtěním natolik snížen, že i tyto mohou být vhodné ke krmení. Vhodným rozpoznávacím kritériem (krom chemické analýzy) je právě její chuť, která musí být sladká a po oříškách. Tuk v řepce zabraňuje zácpě.

ŘEPICE - je velmi vhodným krmivem podobným řepce, avšak vhodnějším,lze s ní zcela nahradit řepku, obsahuje (zejména její jarní forma) velmi malé množství antinutričních látek, daleko nižší než řepka.

V ČR je však velmi málo dostupná, je menší než řepka, avšak vzhledem je velmi špatně rozeznatelná od řepky, většinou pouze mikroskopicky.

SEMENEC - KONOPNÉ SEMENO - další z olejnatých semen. Má chuť lískových oříšků a obsahuje více tuku. Při větších dávkách kanáři tloustnou a přestávají zpívat. Je výborný pro krmení samiček v chladu, hlavně v zimním období. Podávání semence ve větším množství samcům ve škole kanárů má vliv na zdrsnění zpěvu a naopak podávání menšího množství dává hlasu mohutnost a zvučnost.

  • velmi výživné, obsahuje 28-35 % tuku
  • podáváme ho jen v malých dávkách
  • samičkám dodává chuť k lepšímu krmení mláďat

LNĚNÉ SEMENO - zmírňuje bolesti zažívacího ústrojí, hlavně při zápalech a zácpě. Dobrý účinek má na peří, které je pak hladké a lesklé.

  • obsahuje 30-48 % tuku příznivého chemického složení
  • obsahem slizů a saponinů působí na kvalitu a lesk opeření
  • odvar napomáhá při chrapotech a chorobách dýchacích cest
  • vhodnější je len olejný, který je větší, avšak v ČR méně dostupný

NIGR je velmi oblíbeným krmivem pro kanáry. Působí po zdravotní stránce. Pročišťuje střeva a zabraňuje zánětům. Při podání ve větším množství působí velmi ostře na zpěv, přičemž jsou kanáři velmi temperamentní a prudcí.

  • zabraňuje zánětům střev
  • podporuje pohlavní aktivitu
  • nedoporučuje se v počátcích zpěvného vývoje u zpěvných kanárů.

MODRÝ MÁK (má mít sladkou chuť) je výborným lékem při průjmech. Je velmi výživný, ale podporuje tučnění.

SLUNEČNICE nahrazuje v určitých směrech semenec. Před podáním musíme semeno rozmačkat. Tvrdou slupku totiž kanáři sami nerozloupnou. Slunečnice posiluje celý organismus kanárů. Na zpěv působí velmi pozitivně tím, že zjemňuje jednotlivé túry kanárů a přitom zpěv tlumí. Podávání ve větším množství však způsobuje tloustnutí.

  • velmi výživná
  • obsahuje vysoké množství tuku (35-52 %)
  • působí příznivě na pohlavní aktivitu a kvalitu opeření
  • působí příznivě na vývoj, čistotu a měkkost zpěvu
  • vhodné jsou kultivary olejnaté, s nižším zastoupením osemení v nažce

SALÁTOVÉ SEMÍNKO pročišťuje hlasivky kanárů. Odstraňuje chrapot a zácpu. Přidává se do míchanice.

K moučným semenům patří:

LOUPANÝ OVES, který je velmi důležitý. Je výživný, obsahuje málo tuku. Je lékem při chorobách zažívacích orgánů. Při vyšších dávkách však způsobuje zácpu a chrapot.

LESKNICE je velmi výživná, povzbuzuje trávení a osvědčila se jako odtučňovací prostředek. Při podání většího množství, hlavně ve škole kanárů, nám přednášejí samci túry ostře, hlasitě a široce. Tím vznikají nežádoucí chybné túry. Proto musíme sledovat vývoj ve zpěvu a podle toho krmit.

PROSO je rovněž výživné semeno, podává se jako lék. Před krmením je musíme uvařit v mléce.

POHANKA obsahuje mnoho bílkovin, je rovněž lékem. Přidává se také do vaječné směsi (sucharu).

MOHÁR se používá podobně jako proso.

Z živočišných krmiv:

je slepičí VAJÍČKO jedno z nejhlavnějších. Má být vždy čerstvé (nejlépe od slepic, které mají velký výběh). Vajíčko vaříme asi 8 min. natvrdo, pak přidáme strouhanku. Nejlepší jsou suchary nebo usušené rohlíky. Lze přidat i mák, strouhanou syrovou mrkev nebo mladé zelené kopřivy. Hmotu promícháme tak, aby byla vláčná. Směs podáváme jak při plemenitbě, tak při odchovu mláďat a hlavně pak k regulaci zpěvu ve škole kanárů. Získáme čistotu hlasu - barvu, dále hloubku a kovový zvuk. Zpěv kanárů se stává jasným a na poslech lahodným. Krmíme velmi opatrně, aby nám kanáři "nezapadli" úplně do hloubek, pak nám nemohou jednotlivé věty - túry - vyzpívat.

MRAVENČÍ KUKLY jsou pro kanáry nejlepší sušené. Suché mravenčí kukly spaříme, osušíme a pak podáváme buď samotné menší množství - nebo je zamícháme do vaječné míchanice. Při zkrmování

  • vhodné bílkovino-tukové krmivo
  • sběr umožněn kdykoliv, je však zakázán sběr chráněného mravence lesního

MOUČNÝCH ČERVŮ postupujeme stejným způsobem. Jsou výborným krmením pro mláďata. Získáme hlavně silný, zdravý, zdatný a výkonuschopný chov.

  • vhodné krmivo s vyšším podílem tuku než u mravenčích kukel
  • na povrchu mají nevstřebatelnou kutinovou vrstvu
  • vývoj larev nejlépe při 33° C - za 5 dnů se larvy líhnou
  • vhodná vlhkost vzduchu je 50-60 %, při vyšší vlhkosti je nebezpečí vyššího výskytu roztočů

SLANINA, UZENÝ ŠPEK má být čerstvý, je vydatný na tuk a soli. Podáváme jej hlavně samičkám v zimním období.

RYBÍ TUK zamícháme do vaječné směsi. Upozorňuji na zásadu, jestliže přidáme rybí tuk, musíme ho podávat po celou sezónu, hlavně v době páření.

BORUVKY

  • obsahují éterické oleje, organické kyseliny, látky s antimikrobiálními účinky
  • malé dávky svými dezinfekčními účinky upravují průjmová onemocnění

Zelené krmení:

obsahuje bílkoviny, tuky a vlákninu. Jsou to PAMPELIŠKOVÉ LISTY, JITROCELOVÉ LISTY, ŠPENÁT, ŽABINEC, SLUPKY OKUREK atd. Z ovoce je nejlepší ČERSTVÉ JABLÍČKO. Krmení nesmí být špinavé, mokré a studené. Proto je vždy umyjeme a osušíme.

V závěru uvádím jedno z mnoha složení 1 kg míchanice pro kanáry v době, kdy jsou ve škole kanárů _ 560 g letní řepka, 200 g lesknice, 50 g nigr, 50 g loupaný oves nebo ovesné vločky, 20 g modrý mák, 50 g semenec (mletý), 20 g lněné semeno, 50 g slunečnice (mletá).

Na jednoho kanára počítám s jednou a půl kávové lžičky na jeden den. Každý třetí den podávám vaječnou směs, každý čtvrtý jablko nebo mrkev. Sleduji celkový vývoj celé školy kanárů a podle toho usměrňuji zpěv krmením. Teplotu v místnosti udržuji kolem 20 st. C.

Vaječné krmivo

  • používáme jen vejce vařené min. 10, lépe však 15 minut
  • jedná se o výborné bílkovinné krmivo s obsahem důležitých esenciálních (i sirných ) aminokyselin živočišného původu
  • přidat můžeme mrkev a jinou zeleninu. Nepřidáváme však jablka
  • dáváme pozor na zkažení směsi zejména v letních měsících a na zmrznutí v zimě

Příprava: Vejce vaříme 15 minut ve vodě, ještě teplé ho oloupeme a nastrouháme. Přidáme 1 střední mrkev nebo nasekané listy zeleného krmení. Přidat můžeme i netučný tvaroh. Potom přidáme 1 lžičku vitamínů např. Vitamix EX-A a 3-5 polévkových lžic strouhanky tak, aby po smíchání byla směs vlhce sypká.


 

VITAMÍNY

Pokud budeme kanáry krmit po celý rok podle zásad správného krmení, nedostatek vitamínu se nepravděpodobně nedostaví. Jako zdroj vitamínů máme čerstvá polozralá zrna,která jsme nasbírali na louce. Dále nabobtnalé a naklíčené zrno, zelené listy, žabinec, pampeliška a salát, který jsme opláchli a vaječnou směs obohacenou tvarohem a mrkví. Hlavní krmení - míchanici obohacujeme několika kapkami medu a doplňujeme Raboranem H. K denní dávce míchanice můžemetaké přidat půl lžičky vitamínové přísady řady WIWA.

Do napáječky přidáme jednou za 14 dní jednu tabletu B-komplexu. Tableta se sama pomalu rozpustí.

Může se stát, že se přesto uu některého kanára objeví nedostatek vitamínu. Příčina není v nedostatečném podávání vitamínů, nebo v jejich kvalitě, ale v tom, že pták je nemocný a nemůže vitamíny aplikovat a bez účinku je vylučuje. Někdy se může stát, že se vitamíny nemohou plně uplatnit pro nedostatek minerálů a stopových prvků, které působí jako katalizátor. Ve všech vitamínových přísadách, ať již Raboranu-H, nebo řady WIWA, jsou stopové prvky a vitamíny ve vyrovnaném poměru.

Z následujícího popisu vitamínů a jejich působení na různé životní funkce si můžeme dávkování při určitém nedostatku upravit složením krmné dávky. Při vážnější nebo déletrvající poruše je třeba se poradit s veterinářem.

Vitamín H - biotin: ovlivňuje normální funkci kůže a jeho nedostatek způsobuje vypadávání per, což se projevuje holými místy v opeření. Je důležitý pr přeměnu toků, působí na růst a líhnivost vajec. Obsažen je v zrní, sušeném mléku a vojtěžkové mouce.

Vitamín A - exeroftol: je důležitý pro krmení mladých kanárů, ovlivňuje normální růst, rozmnožování, chrání dýchací cesty, nervovou soustavu a zažívání. Nedostatek se projevuje načechraným peřím, záněty očí, úmrtnost mláďat, malou snůžkou vajec. Obsažený je v klíčících obilí, ve žloutku, rybím tuku a v mrkvi, také v sušených kopřivách, špenátu, karotce a zelené paprice.

Vitamín D3 - kalciferol: je pro ptáky nejdůležitějším vitamínem řady D; D3; má asi 25krát větší účinnost než D2. Plně účinný je pouze při dostatečné přítomnosti fosforu a kalcia. Ovlivňuje normální růst kostí a při nedostatku se objeví měknutí kostí, křivé nohy a zkřivené prstní kosti, slabé skořábky vajíček. Upravuje látkovou přeměnu. Podáváme v kapkách. Velmi důležitý je při tvorbě vajíček. UPOZORŇENÍ!!! - zásada je, když přidáme rybí tuk, musíme ho podávat po celou sezónu - hlavně v době páření. Obsažený je v rybím tuku, v krmení ozářeném ultrafialovými paprsky a v mléce.

Vitamín K3 - antihemorrhagický: způsobuje srážlivost krve. Při nedostatku může nastat zvláště u mladých ptáků vnitřní krvácení. Je obsažen ve vojtěškové mouce a ve všech zelených rostlinách, jako špenát apod.

Vitamín E - tokoferol: - ovlivňuje rozmnožování a plodnost, ovlivňuje nervovou činnost, zvyšuje snůšku a odchov mláďat. Zabraňuje oxidaci karotenu a vitamínu A a C. Je obsažen v žloutku, obilních klíčcích, klíčkovém oleji, mléce a zeleném krmení. Jako přísady jsou: Plastin, Konvit, krevní moučka, rybí tuk, Pangamin a dřevěné uhlí.

Vitamín C: zvyšuje celkovou odolnost proti nemocem, zlepšujecelkový zdravotní stav. V přirozeném stavu je v zeleném krmivu, ovoci a semenech.

Vitamín B1 - tiamin: ovlivňuje růst a normální funkci trávícího ústrojí, činnost nervové soustavy. Při malém nedostatku vznikají poruchy trávení a chudokrevnost. Je obsažen v pivovarských kvasnicích, obilních klíčcích, zeleném krmení, lihovarských kvasnicích.

Vitamín B2 - riboflavin: má vliv na tělesný růst, nervovou soustavu, přeměnu látek, snůšku a vývoj emrya, líhnivost. Je obsažen v mléce, rybí moučce, obilních klíčcích, zeleném krmení, lihovarských kvasnicích.

Vitamín B6 - pyridoxin: ovlivňuje zájem o příjmaání potravy, přeměnu tuků, tvorbu barvy krve, přeměnu látek. Je obsažen v obilí a obilních klíčcích, mléce, vejcích, zeleném krmení, kvasnicích.

Vitamín B12 - kobalamin: ovlivňuje celkový růst, tvorbu krve, Lepší využívání rostlinných bílkovin, líhnivost a životaschopnost mladých. Je obsažen v rybí moučce, mléc, živočišných produktech, trouchnivějícím dřevu a je tvořen mikroorganismy.

 


Příklady míchání krmných směsí

Hlavními krmivy používanými v našem chovu je směs A, směs B, samotná řepka v naklíčeném stavu, spec. vaječná směs. Quiko a samozřejmě pitná voda. V průběhu roku zpestřujeme základní krmnou dávku čerstvou zeleninou a semeny trav v různém stádiu zralosti.

Procentické zastoupení jednotlivých komponentů ve směsích

 

řepka

lesknice

oves

proso

slunečnice

semenec

len

Směs A

40

20

20

5

5

5

5

Směs B

60

30

     

5

5

V našem chovu určujeme složení krmné dávky dle fyziologické zátěže kanářího organismu, tj. dle dvou základních kritérií - periody ročního (chovného) cyklu a stáří kanára.

Krmná dávka vyjádřená v čajových lžičkách na kanára a den

 

směs A

směs B

naklíčená

řepka

Quiko

jiná semena, zelenina

chovní kanáři v přípravě na hnízdění

0,5 až 1

 

1

0,5

až 0,5

samice,či pár během sezení na vejcích

0,5

 

1

 

až 0,5

samice,či pár 4 dny před líhnutím

0,5

 

1

0,5

až 0,5

samice,či pár během krmení

0,5+0,25/mládě

 

1

0,5/mládě

až 0,5

mláďata během odstavu

1

 

0,5

0,5

až 0,5

mláďata během vývoje po odstavu až do přepeření

1

 

až 1

0,5

až 0,5

chovní kanáři během přepeřování

1

 

0,5

0,5 2x týdně

až 0,5

chovní kanáři a mladí během zimování

 

1 až 1,5

 

0,5 1x týdně*

 

Z připravené míchanice oddělíme týdenní dávku a promícháme s 20 g slunečnicového oleje a 10 g Roborans na 1 kg.

Olejový film, který se vytvoří na semenech, obohacuje krmivo vitamíny H, A, D3, K3, E, B1, B6, B12, niacin, cholin, vápník a ostatní stopové prvky ve vzájemně vyváženém fyziologickém poměru.

Slunečnicový olej přidáváme proto, aby vitamínový prášek lépe přilnul k zrní. Vzhledem k jeho trvanlivosti není vhodné předem připravovat větší množství než týdenní dávku.

Základní míchanice je pro všechny druhy kanárů, ale pro specifické potřeby různých druhů je třeba ji trochu upravit. Postavovým kanárům se dává více semence a slunečnice (sešrotované), křížencům mezi volně žijícími ptáky a kanáry různá lesní semena, bodlák a salátové semeno.

 

Procentické složení krmné dávky suchých zrnin

V Dánsku (1939) doporučují krmnou dávku složenou z 50% řepky, 10% loupaného ovsa, 10% lesknice, 2% konopí, 28% žlutého prosa.

Doporučené dávky - Fred Bryant (Anglie)

%

řepka

lesknice

loup. oves

slunečnice

len

proso

samci a samičky v době přípravy na hnízdění

50

20

10

5

5

10

samičky sedící na vejcích

70

10

-

-

5

15

samičky 12.-14. den sezení

50

15

10

5

5

15

krmící samičky 1.-4. den po vylíhnutí

50

10

10

5

5

20

krmící samičky po 5. dni stáří mladých

40

10

10

5

5

30

mladí samci a samičky do 3. měsíce stáří

50

20

20

10

-

-

mladí samci a samičky po přepeření

70

10

5

5

-

10

staří samci a samičky v čase peření

30

20

10

5

10

25

staří samci a samičky mimo chovnou sezónu

50

20

5

5

5

15

 

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode