Čistička zrní

ČISTIČKA ZRNÍ

Zaujala mě čistička zrní, kterou jsem zahlédl na některých stránkách You Tube pro chovatele.  Čističku jsem začal dělat jen tak, protože se mně tato myšlenka zalíbila.  Ofotil jsem si obrázek z obrazovky, načrtl přibližné rozměry, vzal pár prkýnek a nařezal potřebné díly. Pak následovalo pár posunů přepážek nahoru, dolu, do stran aby čistička měla správný tah a výsledek byl na světě.

Cena za tuto čističku nebyla prakticky žádná. Dřevo bylo použito ze zbytků desek na podlahu, větrák s uzavíratelnými klapkami jsem dostal od souseda, který právě měnil digestoř. Plexy jsem měl také doma (může se nahradit překližkou, ale použil jsem variantu s plexy, protože je vidět na celý proces čištění).  Nejdražší věc byly madla na šuplíky, ty jsem musel koupit (pro šetřily, nemusí být).

Jedna technická maličkost k vyřešení byla, že při uzavřeném prostoru neměl kam utíkat vzduch a čistička vyfukovala zrní zpět.  Řešení jsem udělal tak, že v zadní přepážce jsem namontoval ještě jednu přepážku, která končí v jedné třetině šuplíku a po ní padá odpad do šuplíku a ne za něj. Proto při chodu můžu mít šuplík do jedné třetiny otevřený a vzduch pohodlně proudí z čističky ven. Toto provedení jsem musel udělat proto, že původní čistička neměla dno ani šuplíky a čistička bylo postavena každou částí na krabice, do kterých padalo zrní a odpad.

Můžu říct, že dnes lituji, že jsem toto neudělal již dřív. Ušetření korun je 45 – 50% nákladů na zrní. Při prvním použití jsem žasnul, že z nádoby, do kterých dávám odpad z krmítek, jsem dostal půl nádoby krásně vyčištěného zrní zpět.